नक्कली समाचारहरू, महामारीबाट स्थानिकमारीसम्म वास्तविक खतराहरू

–डा. केदार कार्की

गलत सूचना एक विश्वव्यापी समस्या हो। COVID-19 महामारी भाइरस र खोपहरूको बारेमा व्यापक गलत जानकारी र गलत जानकारी द्वारा चिन्हित गरिएको थियो। युक्रेनमा चलिरहेको युद्धले द्वन्द्वमा भूराजनीति र गलत सूचनाको भूमिकालाई हाइलाइट गर्दछ। र अमेरिकादेखि ब्राजिल, केन्या, फिलिपिन्स र भारतसम्म सबै ठाउँमा चुनावमा गलत सूचनाको व्यापक खतराले लोकतन्त्र र मानव प्रगतिलाई खतरामा पार्ने समस्यालाई औंल्याउँछ । तर समस्या सिलिकन भ्यालीको सामाजिक सञ्जाल प्लेटफर्महरू र उनीहरूले सिर्जना गर्ने आर्थिक, राजनीतिक र पहिचान प्रोत्साहनहरूसँग धेरै हदसम्म जोडिएको भएता पनि, यो स्पष्ट छ कि समस्यामा धनी पश्चिमी देशहरू बाहिर विशेष रूपहरू छन् जुन अनुसन्धान समुदाय कम राम्रोसँग बुझिएको छ कम जाँच गरिएको छ ।

सामाजिक र मनोवैज्ञानिक शक्तिहरू गलत सूचनाको आदानप्रदान र विश्वासलाई कुनै सजिलो समाधान नभएको स्थानीय समस्या बनाउन एकजुट भइरहेका छन्। हामी स्थानीय गलत सूचना र स्पष्ट रूपमा गलत जानकारीको युगमा छौं। यस प्रवृतिलाई सहयोग गर्ने धेरै खराब कलाकारहरू छन् । तर केही विज्ञहरू विश्वास गर्छन् कि वास्तविक चालकहरू सामाजिक र मनोवैज्ञानिक शक्तिहरू हुन् जसले मानिसहरूलाई पहिलो स्थानमा गलत जानकारी साझा गर्न र विश्वास गर्न नेतृत्व गर्दछ। र ती शक्तिहरू बढ्दै छन्। राजनीति र विज्ञानमा विवादास्पद मुद्दाहरूको बारेमा गलत धारणाहरू किन यति निरन्तर र सच्याउन गाह्रो छन्? यो राम्रो जानकारीको कमीको लागि होइन, जुन सर्वव्यापी छ। राम्रो जानकारीको एक्सपोजरले जे भए पनि सही विश्वासहरू उत्पादन गर्दैन। प्रमाणको बढ्दो निकायले सुझाव दिन्छ कि अन्तिम अपराधीहरू ूसंज्ञानात्मक र मेमोरी सीमितताहरू, केही समूह पहिचान वा अवस्थित विश्वासको रक्षा गर्न वा समर्थन गर्न दिशात्मक प्रेरणाहरू, र अन्य व्यक्तिहरू र राजनीतिक अभिजात वर्गका सन्देशहरूू हुन्।

अझ सरल रूपमा भन्नु पर्दा, तीनवटा कुराहरू हुँदा मानिसहरू गलत जानकारीको लागि बढी प्रवण हुन्छन्। पहिलो, र सायद सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण, जब समाजमा परिस्थितिहरूले मानिसहरूलाई सामाजिक वैज्ञानिकहरूले समूहीकरणको लागि ठूलो आवश्यकता महसुस गराउँदछ ( उनीहरूको सामाजिक पहिचान बल र श्रेष्ठताको स्रोत हो, र अन्य समूहहरू उनीहरूको समस्याहरूको लागि दोषी छन् भन्ने विश्वास । नियुक्त गर्न सकिन्छ। जति हामी आफूलाई तर्कसंगत प्राणीको रूपमा सोच्न चाहन्छौं जसले सत्यको खोजीलाई अरू सबै भन्दा माथि राख्छ, हामी बाँच्नको लागि डिजाइन गरिएको सामाजिक प्राणीहरू हौं। कथित द्वन्द्व वा सामाजिक परिवर्तनको समयमा, हामी समूहहरूमा सुरक्षा खोज्छौं। र यसले हामीलाई जानकारी उपभोग गर्न उत्सुक बनाउँछ, चाहे साँचो होस् वा होइन, जसले हामीलाई संसारलाई एक द्वन्द्वको रूपमा देखाउँछ जसले हाम्रो धर्मी समूहलाई एक नापाक बाहिरी समूहको विरुद्धमा खडा गर्छ ।

गलत सूचनाको युगको चालक उच्च(प्रोफाइल राजनीतिक व्यक्तित्वहरूको उदय हो जसले आफ्ना अनुयायीहरूलाई पहिचान(पुष्टिकी गलत जानकारीको इच्छा पूरा गर्न प्रोत्साहित गर्छन् । आखिर, चौतर्फी राजनीतिक द्वन्द्वको वातावरणले प्रायः ती नेताहरूलाई फाइदा र्पुयाउँछ, कम्तिमा छोटो अवधिमा, मानिसहरूलाई तिनीहरूको पछि लागेर । त्यसपछि अर्को कारक छ ( सामाजिक सञ्जालमा परिवर्तन, जुन फैलाउनेहरूका लागि शक्तिशाली आउटलेट भएको छ । गलत जानकारी। गलत जानकारीको लागि एक व्यापक भेक्टर र अन्य जोखिम कारकहरूको गुणक हो। मिडिया परिवर्तन भएको छ, वातावरण परिवर्तन भएको छ, र यसले हाम्रो प्राकृतिक व्यवहारमा सम्भावित रूपमा ठूलो प्रभाव पारेको छ ।

यी शब्दहरू, आशा, आशावाद, विश्वास र सकारात्मकता आज हाम्रो दिमागमा छन् । हरेक बिहान हामी उठ्छौं र आफैलाई भन्छौं कि दुई वर्षको अनिश्चितताको सामना गरेपछि, हामीले यो महामारीबाट सदाको लागि छुटकारा पाउनुपर्दछ। सरकारले यो महामारीको रुपमा फैलिएको दाबी गरेको छ । कुनाको वरिपरि, तर सुरुङको अन्त्यमा उज्यालो मधुरो रहन्छ किनकि दैनिक कोविड(ज्ञढ केसहरूको संख्या बढ्दै गइरहेको छ। चीनको वुहानमा भाइरसको रिपोर्ट हुन थालेदेखि, मानिसहरूले जानकारीको लागि गुहार गरिरहेका छन् ( अनन्त र निरन्तर रूपमा अद्यावधिकहरूका लागि, संसारभरि भइरहेका घटनाहरू, नवीनतम चिकित्सा अनुसन्धान निष्कर्षहरू र सबैभन्दा महत्त्वपूर्ण स्थायी समाधान। नवीनतम अद्यावधिकहरूको लागि निरन्तर मागले जानकारीको उच्च आपूर्तिको ग्यारेन्टी दिन्छ जसले नक्कली समाचार घटनाहरूको पुनरुत्पादनको लागि जोखिम सिर्जना गर्दछ। पाँच वर्षअघि भाइरसको आगमन भएदेखि नै कोभिड–१९ को बारेमा कुनै पनि उचित अनुसन्धान र अनुसन्धानबिना सबैले आफ्नो मन र विचार बाँडिरहेका छन् । हामी उहाँका लेखहरूमा उहाँका अनुमानहरू, परिकल्पनाहरू, र सिद्धान्तहरू सत्य नबुझेर मुद्दालाई समर्थन गर्ने आशाका साथ पढ्न सक्छौं। अरूले ठूलो संख्यामा अनलाइन आगन्तुकहरूलाई आकर्षित गर्न अपमानजनक कथाहरू र धारणाहरू समावेश गर्ने विज्ञापनहरूबाट आय उत्पन्न गर्ने लक्ष्य राख्छन्। सूचनाको यो अज्ञात श्रृङ्खला व्यक्तिका लागि मात्र नभई समाजका लागि पनि हानिकारक हुन्छ र अन्ततस् राष्ट्रका लागि उपद्रव बन्छ ।

सामाजिक सञ्जालको प्रयोग विश्वव्यापी रूपमा बढ्दै गएको छ, सबैभन्दा तीव्र वृद्धि न्यून र मध्यम आय भएका देशहरूमा भइरहेको छ। सामाजिक सञ्जालले सूचना(साझेदारी ढाँचाहरू परिवर्तन गर्दछ, गलत समाचारहरू लगायत गलत जानकारीमा मानिसहरूको जोखिम बढाउँछ। यसले विश्वव्यापी स्वास्थ्यमा महत्त्वपूर्ण प्रभाव पारेको छ। नक्कली समाचारको फैलावटले प्रमाणमा आधारित हस्तक्षेपहरूको कार्यान्वयनलाई कमजोर पार्न सक्छ र वैज्ञानिक विशेषज्ञताको विश्वसनीयतालाई कमजोर पार्न सक्छ। यसले विश्वव्यापी स्वास्थ्यको लागि महत्त्वपूर्ण प्रभाव पार्छ, किनकि सामाजिक सञ्जाल मार्फत मान्य र अवैध जानकारीको व्यापक प्रवाहले जनतालाई तथ्य र काल्पनिक बीचको भिन्नता छुट्याउन गाह्रो बनाउन सक्छ। गलत जानकारीको फैलावटले प्रमाणमा आधारित हस्तक्षेपहरूको कार्यान्वयनलाई कमजोर बनाउन सक्छ र सरकार, सार्वजनिक स्वास्थ्य एजेन्सीहरू र वैज्ञानिक विशेषज्ञताको विश्वसनीयतालाई कमजोर पार्न सक्छ । फलस्वरूप, सार्वजनिक संस्थाहरू र अधिकारीहरूप्रति बढ्दो अविश्वासले जनसंख्याको स्वास्थ्यलाई खतरामा पार्न सक्छ ।

व्हाट्सएप जस्ता सामाजिक सञ्जालहरू लगायतका सामाजिक सञ्जालहरू विश्वभरका मानिसहरूका लागि प्रमुख समाचार स्रोतको रूपमा उभरिरहेको छ। व्हाट्सएप एक निस्शुल्क, बहु(प्लेटफर्म तत्काल सन्देश अनुप्रयोग हो जसले जानकारी ९जस्तै, कलहरू, पाठ सन्देशहरू, साथै भिडियो, अडियो र छवि फाइलहरू० इन्टरनेट प्रयोग गरेर नेटवर्कमा द्दछट सदस्यहरू सम्मका व्यक्ति वा निजी समूहहरूलाई पठाउन अनुमति दिन्छ । डाटा छिटो प्रसारण र प्रयोगकर्ताहरू बीच साझेदारी गर्न सकिन्छ। यसको बन्द र ईन्क्रिप्टेड वास्तुकलाको कारण, व्हाट्सएपले प्रयोगकर्ताहरूलाई सापेक्ष अज्ञातता र सुरक्षा प्रदान गर्दछस् यसको दृश्यता सार्वजनिक अधिकारीहरूमा सीमित छ, यसले पहिचानकर्ताहरूको रूपमा फोन नम्बरहरू मात्र प्रयोग गर्दछ, र समूहमा सीमित संख्यामा सदस्यहरू छन् ।

जबकि यसको मुख्य उद्देश्य सामाजिक सञ्जाल हो, व्हाट्सएप को लोकप्रियता को मतलब यो पनि छ कि यो नक्कली समाचार सहित समाचार र जानकारी को प्रसार गर्न को लागी एक च्यानल को रूप मा व्यापक रूप मा प्रयोग भएको छ। व्हाट्सएपलाई विकृति फैलाउन रुचि राख्ने समूहहरूको लागि विशेष उर्वर भूमिको रूपमा पहिचान गरिएको छ, किनकि यसले सन्देशहरूको द्रुत साझेदारीलाई अनुमति दिन्छ, जसको स्रोतहरू ट्र्याक गर्न गाह्रो छ। यी समस्याहरू इन्टरनेट पहुँच अविश्वसनीय भएको सन्दर्भमा बढ्दै गएका छन्, किनभने प्रयोगकर्ताहरूसँग व्हाट्सएप मार्फत प्राप्त जानकारीको तथ्य जाँच गर्ने सीमित अवसर छ ।

मानिसहरू गलत सूचनाको चपेटामा पर्दै जाँदा अवसरवादी र ठगीहरू पनि त्यसको फाइदा उठाउन सफल हुँदैछन् । यसको मतलब यो हुन सक्छ कि प्रलयको दिनको पपुलिस्टहरू सत्तालाई ध्वस्त पार्ने र अल्पसंख्यकहरूलाई नियन्त्रण गर्ने वाचामा खडा छन्। यसको मतलब यो पनि हुन सक्छ कि सरकारी एजेन्सीहरू वा स्वतन्त्र ह्याकर समूहहरूले आफ्नै फाइदाको लागि विदेशमा सामाजिक विभाजनहरू भड्काइरहेका छन्। तर संकटको जरा अझ गहिरो छ ।

स्वास्थ्यको बारेमा गलत जानकारीको बढ्दो फैलावटले सामाजिक सञ्जाल प्रयोग र सार्वजनिक अविश्वाससँग सम्बन्धित मुद्दाहरूलाई रोक्न र सम्बोधन गर्न अनुसन्धानकर्ताहरू र चिकित्सकहरूलाई समर्थन गर्न दिशानिर्देशहरूको विकास गर्न आह्वान गर्दछ। सार्वजनिक र विश्वव्यापी स्वास्थ्य मुद्दाहरूमा गलत जानकारीको खण्डन गर्न अवस्थित सिफारिसहरूमा स्पष्ट सन्देश रणनीति विकास गर्ने र जानकारीको उपयुक्त स्रोतहरू प्रदान गर्ने समावेश छस सार्वजनिक सरोकार र आवश्यकताहरू सम्बोधन गरेर जोखिम संचार सुधार गर्दैस सामुदायिक सदस्यहरूलाई संलग्न गर्ने र समुदायका नेताहरूसँग काम गर्नेस सूचना प्रविधिको फाइदा उठाउँदै र तथ्य जाँचलाई प्रोत्साहित गर्न सामाजिक सञ्जाल प्लेटफर्महरूसँग साझेदारी गर्दैस र जनतामा पुग्न सामाजिक सञ्जाल प्रयोग गर्दै। हामीले समुदायका नेताहरू र अन्य समुदायका सदस्यहरूलाई पनि समावेश गर्नु पर्छ ।

(लेखक वरिष्ठ पशु चिकित्सक हुन् )

Sisu
सम्बन्धित
Loading...