Sarsoti

फेसबुक र ट्वीटरमा मानिसहरू किन गाली गर्छन् ?

lotus institute

डा. केदार कार्की

सामाजिक सञ्जालको यो जमानामा ट्रोलिङ भइरहेको छ। अनलाइन संसारमा मानिसहरु ट्रोलिङ, गाली, दुर्व्यवहार र धम्कीको सिकार भइ रहेका छन्, जुन सुकै कुरा भने पनि बदनाम भइरहेका छन्।   जनतालाई कुनै पनि मुद्दाको विरोध गर्न धम्की दिइन्छ ।

morning glory

सामान्यतया, महिला र निराश वर्गका मानिसहरू ट्रोलिङको बढी सिकार हुने गरेका छन् ।विशेष गरी महिलालाई बलात्कार, दुर्व्यवहार वा एसिड फाल्ने जस्ता यौन हिंसाको धम्की दिइने गरेको छ । एक अर्कालाई नचिनेका व्यक्तिले एक अर्कालाई अनलाईनमा दुर्व्यवहार गर्ने गरेका छन् । दुर्व्यवहार र धम्की दिन्छन् । धेरै पटक यी धम्कीहरू मृत्युको स्तरमा पुग्छन् ।किन मानिसहरू अनलाइन ट्रोल गर्दैछन् ? असल मान्छे किन ट्रोल बन्छन् ? जब हामी अपरिचित व्यक्तिलाई भेट्छौं, हामी प्राय उसलाई मुस्कुराएर भेट्छौं । कम बोलौं । वार्तालापमा अनादर भन्दा औपचारिकता बढी हुन्छ, त्यसो भए किन अनलाईन संसारमा एक अर्कासँग नराम्रो व्यवहार गर्ने  ?

यो प्रश्नको उत्तर पश्चिमी देशका मनोवैज्ञानिकहरूले खोज्न थालेका छन् । ठूलो मात्रामा अनुसन्धान भइरहेको छ ।मानिसको मनोविज्ञानमा नयाँ रूप लिइएको छ, तर आज मानिस जुन अवस्थामा छ, त्यसमा विरोध भन्दा सहयोगले ठूलो भूमिका खेलेको छ, जब आदिम मानव शिकारी बने, तब आपसी सहयोगको खाँचो थियो ।मानिसहरूले एक अर्कालाई सहयोग गरेर शिकारमा सहजीकरण गर्दा फाइदाहरू देख्न थाले ।  आपसी सहयोग बढ्दै जाँदा शिकारबाट खाना बाँड्ने सहयोग बढ्दै गएर साना जातिहरू गठन भए । यसरी नै मानव समाजको विकास भयो। जनजातिहरू पहिले जंगलमा साना समूहहरूबाट बनाइएका थिए । त्यसपछि बस्ती स्थापना भयो । यो प्रवृत्ति गाउँ, सहर, देश र विश्वमा फैलिएको छ ।

आज हामी विश्वमा प्रगतिको शिखरमा छौँ। जङ्गल, जमिन, समुद्र, हिमाल जस्ता सबै स्रोत साधन मानिसको नियन्त्रणमा छन्, जब हामीले आपसी सहयोगबाट यति धेरै हासिल गरेका छौं भने अनलाइन संसारमा यस्तो व्यवहार किन ? अनुसन्धानले देखाएको छ कि करिब ४० प्रतिशत अमेरिकी वयस्क पीडित छन् । अनलाइन ट्रोलिङको।उनीमाथि अभद्र व्यवहार र  अभद्र व्यवहार भएको थियो । यसमा महिलाको संख्या निकै बढी छ।बेलायतमा महिला सांसदहरुले प्रायः अनलाइन ट्रोलिङको सामना गर्नु पर्ने हुन्छ । बेलायतमा ट्रोलिंगको सिकार भएका महिला सांसदमध्ये आधा अश्वेत महिला सांसद डियानएबोट रहेको एक अनुसन्धानले देखाएको छ । अनुसन्धानले यो निष्कर्ष निकालेको छ कि डियान एकतर्फी महिला हुन् । अर्को, उनी काली छिन् । जसका कारण उनी सबैभन्दा बढी ट्रोलको सिका रभइन् ।

किनकी उनी समाजको त्यस्तो वर्गबाट आएकी हुन जसलाई आज पनि बेलायती समाजमा समान हैसियत छैन यो अनलाइन संसारको तितो यथार्थ हो । महिला र उत्पीडित वर्गबाट आएकाहरू यसको सबैभन्दा बढी सिकार भएका छन् ।अमेरिकाको प्रसिद्ध येल विश्वविद्यालयले यस विषयमा धेरै अनुसन्धान गरिरहेको छ ।यो अनुसन्धान गरिरहेको मानव सहयोग प्रयोगशालामा मानिसलाई खेल खेलाइन्छ । हामीबीच सहकार्यका धेरै फाइदाहरू छन् ।जहाँ एक्लै खेल्दा खासै फाइदा हुँदैन ।

अनुसन्धानले सहयोगको फाइदालाई हेर्दा यी खेल खेल्ने खेलाडीहरू सामान्यतया एक अर्कासँग समन्वयमा खेल्ने गरेको पाइएको छ । यो शताब्दीयौं देखिको मानव विकासको सार हो । सहयोगको भावनाले हामीलाई संसारमा शासन गर्ने अवसर दिएको छ । रमाइलो कुरा के हो भने यो खेलमा जितेर पैसा बाँड्दा सबैले एक्लै जितेको भन्दा कम पैसा पाउँछन् ।तर प्रयोगशालाका निर्देशक डेभिडर्यान्ड भन्छन् । त्यो किन भने कुल रकम ठूलो देखिन्छ ।त्यसैले खेल खेल्ने मानिसहरूले एक अर्कालाई धेरै फाइदाहरू प्राप्त गर्न सहयोग गर्छन् ।डेभिडर्यान्डले मानव विकासको प्रक्रियामा सहयोगको भावनाले ठूलो भूमिका खेलेको विश्वास गर्छन् । डेभिडर्यान्डले हजारौं मानिसहरूलाई यो खेल परिचय गराए ।यसमा अमेरिकादेखि अफ्रिकासम्मका मानिसलाई समावेश गरिएको छ। यस खेलको एक भागमा, मानिसहरूको दिने भावना पनि परीक्षण गरिएको छ। रान्डले बताउँछन्कि देशहरूमा भ्रष्टाचार उच्च छ । सरकारप्रति जनताको विश्वास कम छ, त्यहाँका मानिसहरू चन्दा दिन हिचकिचाउँछन् । जहाँ अमेरिका जस्ता देशमा मानिसहरु खुल्ला रुपमा चन्दा दिन्छन् । त्यसको कारण सायद मानिसहरुले आफ्नो दान गरेको पैसा खाँचोमा परेकाहरुसम्म पुग्छ भन्ने विश्वास गर्दैनन् ।

मानिसहरूले इन्टरनेटमा आफ्नो रिस कसरी निकाल्छन् ?

Mahendranagar

अनलाइन संसारमा मानिसहरू एक अर्काको बारेमा अनभिज्ञ छन् । उनीहरु एक अर्कालाई चिन्दैनन्, त्यसैले कुनै न कुनै व्यवहारका कारण अप्ठ्यारो झेल्नु परे पनि वास्तविक जीवनमा त्यस्तो अप्ठ्यारो होइन ।फलस्वरूप मानिसहरू आक्रामक बन्दै गएका छन् । झन्न राम्रो व्यवहार गर्ने । अमेरिकाको येलयुनिभर्सिटीको अर्को ल्याबमा अनलाइन व्यवहारमा अनुसन्धान भइरहेको छ।  क्रोकेट ल्याबमा मानिसहरुले अनलाइन दुनियाँमा आफ्नो रिस कसरी पोखेका छन भन्ने कुरा कुराको परीक्षण भइरहेको छ । अनलाइन संसारमा ट्रोल गर्ने मानिसहरुको विरोध भएको देखिएको छ ।कम हुन्छ ।वास्तविक जीवनमा कसैले तपाईको घरवरिपरि फोहोर फैलाउछ भने खतरा थाहा पाएर पनि मानिसहरु जोखिम मोलेर विरोध गर्छन् । यसले समाजमा उनीहरुको छवि सुधार्छ ।

अनलाइन संसारमा यस्तो हुँदैन । तपाईंले ट्रोलको दुर्व्यवहारको बिरूद्ध विरोध गर्नु भयो तपाईंको प्रसिद्धिमा फरक पर्दैन ।
नतिजा भनेको अरूले दुर्व्यवहार गर्दा मानिसहरू चुपचाप बस्छन् । उसलाई बेवास्ता गर्नु होस् ।वा त्यो छलफलबाट आफूलाई टाढा राख्नु होस् ।

अनुसन्धानबाट थप एउटा कुरा बाहिर आएको छ । सामान्य जीवनमा जहाँ हामी धेरै आराम गर्छौं।फेसबुक वा ट्विटर खोल्नु भयो भने युद्ध चलिरहेको जस्तो लाग्छ । कुनै न कुनै विषयमा कोलाहल भइ रहन्छ, कुनै मुद्दामा चर्को बहस भएको देखेर धेरै जना त्यसमा उफ्रिन्छन् । तिनीहरू आफ्नो विरोध वा समर्थन व्यक्त गर्नबाट आफूलाई रोक्न सक्दैनन् ।सामान्य तया, भावनात्मक रूपमा चार्ज गरिएका सन्देशहरू धेरै सेयर गरिन्छ ।त्यस्ता नैतिक ट्वीटलाई रिट्विट गर्ने सम्भावना २० प्रतिशतले बढ्छ ।क्रोकेट ल्याबका अनुसन्धानकर्ता मोली क्रकेट भन्छिन्कि यस्ता विरोध वा नैतिक सामाजिक सञ्जाल सन्देशहरू धेरै सेयर हुन्छन् । 

सामाजिक सञ्जालमा यस्तो पारिस्थितिकी प्रणाली विकसित हुन्छ, जसले कुनै खास पक्षको प्रचार वा विरोध गर्न मिलेर काम गर्न थाल्छ। यस्तो हुन्छ किन भने यसमा कुनै जोखिम हुँदैन । गाली गर्ने वा नराम्रो बोल्ने कसैको सामु उभियौ भने धेरै मान्छे तपाइको प्रशंसा गर्न अगाडि आउँछन् । विपक्षी समुहले यसलाई निकै नराम्रो ठान्छन्।त्यसपछि उसले तपाईलाई ट्रोल गर्न थाल्छ । अनलाइन संसारमा नैतिकता देखाउनु, राम्रो कारण वा मुद्दालाई समर्थन गर्नुले धेरै परिवर्तन ल्याइ रहेको छ। ३ःभत्यय अभियान यसको राम्रो उदाहरण हो ।

यद्यपि, अनलाइन दुरुपयोग गर्नेहरूलाई पनि परिवर्तन गर्न सकिन्छ ।येल युनिभर्सिटीको ह्युमननेचर ल्याबमा भएको अर्को अनुसन्धानबाट यो तथ्य बाहिर आएको हो । यो अनुसन्धान निकोलस क्रिस्टाकिसले गरेका हुन् ।निकोलस भन्छन्कि केही व्यक्तिलाई अनलाइन संसारमा नेताको रुपमा चिनिन्छ भने उनीहरुको सहयोगले परिवर्तन ल्याउन सकिन्छ । ल्याउन सकिनेछ । ठूला कम्पनीहरु यस्ता व्यक्तिहरुको सहयोगमा आफ्नो प्रवर्द्धन गरिरहेका छन् ।उदाहरणका लागि, ट्विटर, फेसबुक वा इन्स्टाग्राममा धेरै लोकप्रिय व्यक्तिहरूलाई ब्रान्ड आइकन बनाइन्छ ।

उही समयमा, निकोलस क्रिस्टाकिसले अनलाइन नकली खाताहरू सिर्जना गरेर मानिसहरूलाई प्रेरणा दिइ रहेका छन्।यी कृत्रिम बुद्धिमत्ता खाताहरूलाई बट भनिन्छ।जसले अनलाइन संसारमा वास्तविक मानिसहरूसँग कुराकानी गर्छ र त्यसपछि तिनीहरूलाई एक विशेष कारण मासामेल हुन प्रेरित गर्छ ।यस्तै एउटा प्रयासबाट निकोलसले ल्याटिन अमेरिकी देश होन्डुरसमा खोप अभियानलाई प्रवर्द्धन गर्न धेरै सहयोग जुटाइ सकेका थिए ।अनलाइन बटको सहयोगमा निकोलसले एक आपसमा सहकार्य गर्नुका फाइदाहरूबारे जानकारी गराए । बिस्तारै–बिस्तारै एक–अर्कालाई थाहा नभएका पनि धेरै फाइदा लिन मिल्ने गरी सहयोग गरि रहेका थिए तर पछि गएर यो सहयोगको नाजायज फाइदा उठाउन थालेको देखियो । समूहका अन्य सदस्यहरू पनि स्वार्थी भए । कुरा दुर्व्यवहार र धम्कीको तहसम्म पुग्यो ।

निकोलस क्रिस्टाकिसले त्यसपछि बटहरू मार्फत सहयोगका फाइदाहरूबारे मानिसहरूलाई बुझाउने प्रयास गरे।यी नक्कली सामाजिक खाताहरू एक अर्कालाई सहयोग गर्ने र त्यसपछि यसको फाइदाहरू अनलाइन पनि साझा गर्न प्रयोग गरिन्छ ।  यसरी क्रमशः समूहमा सहकार्यको भावना पुनर्स्थापित हुँदै गयो ।जो अझै पनि स्वार्थी थिए बिस्तारै समूहबाट निष्कासित गरियो । यो अनुभवबाट स्पष्ट छकि यदि हामीले बट्सको मद्दत लियौं भने, हामी अनलाइन दुर्व्यवहा र रदुर्व्यवहारलाई नियन्त्रण गर्न सक्छौं।

अमेरिकामा अश्वेतहरूलाई दुर्व्यवहार गर्ने ट्विटर खाताहरूले नक्कली गोराहरूको अनुहार भएका खाताहरूबाट चेतावनीहरू प्राप्त गर्दा, अश्वेतहरूले प्राप्त गर्ने जातीय धम्कीहरू उल्लेखनीय रूपमा घट्यो।यो आज अनलाइन डाटाबाट अनुमान गर्न सकिन्छ । दुर्व्यवहार तर्फ समूहमा छलफल कहिले हुन्छ ? यसलाई समयमै रोक्न पनि सकिन्छ ।हामीमध्ये धेरैले समय समयमा ट्रोल गर्न थाल्छौं । यस्ता अवस्था पहिचान भएमा ट्रोलिंग रोक्न सकिन्छ ।

तर, सबै तथ्याङ्कले अनलाइन ट्रोलिङको कोलाहल भन्दा पनि राम्रो कारणका लागि धेरै मानिसहरु एकजुट भइरहेका देखाउँछन् । विज्ञहरुका अनुसार मानिसको वर्तमान स्वभाव हजारौं वर्षमा विकसित भएको छ ।जबकि अनलाइन संसार मात्र दुई दशक पुरानो छ ।

अनलाइन संसारमा हाम्रो व्यवहार भर्खरै विकसित हुन थालेको छ।त्यसैले यसका कमजोरीहरू बाहिर आउन थालेका छन्र त्यसलाई सच्याउने प्रयास पनि भइरहेका छन्, उदाहरणका लागि आमने सामने कुरा गर्दा एक अर्काको अनुहारका भावहरू पढेर थाहा हुन्छ कि कुनै व्यक्ति रिसाएको छ, त्यसपछि परिवर्तन हुन्छ । हाम्रो दृष्टिकोण ।सायद भविष्यमा अनलाइन दुनियाँमा पनि समयमै अर्काको दुःख बुझ्न सक्ने छौँ।त्यतिन्जेल हामीले परम्परागत विधिबाट ट्रोलिङको सामना गर्नु पर्नेछ ।   गाली र धम्की हुने यस्ता चर्चाबाट टाढै रहनु पर्छ ।यस्तो व्यवहार दोहोर्याउने जोकोहीलाई ब्लक गर्न सकिन्छ । अनलाइन यौन हिंसाको धम्की दिनेहरूले तुरुन्तै कम्पनी र प्रहरीमा उजुरी गर्नु पर्छ।अनलाइन दुव्र्यवहारबाट धेरै हैरान हुनु हुन्छ भने सामाजिक सञ्जालबाट केही दिन टाढा रहनु होस् ।परिवारका सदस्यहरू र साथीहरूसँग कुरा गर्नु होस् । समग्रमा, सामाजिक मिडिया अझै विकासमा छ । तसर्थ, यसको फाइदा र बेफाइदाबारे कुनै निष्कर्षमा पुग्न यो समय भन्दा पहिले हुनेछ।

saark school
सम्बन्धित
Loading...