Sarsoti

टिकटॉक विवाद र अगाडिको बाटो

lotus institute

-डा.केदार कार्की

टिकटॉक एक धेरै लोकप्रिय एप हो जसमा मानिसहरूले छोटो भिडियोहरू बनाउँछन् । यदि मैले टिकटॉक को फाइदाहरूको बारेमा कुरा गर्छु  भने, तपाईं यसमा नाम र पैसा दुवै कमाउन सक्नुहुन्छ ।  अर्को शब्दमा भन्ने हो भने नाममा मात्रै पैसा हुन्छ । यदि भिडियोहरू बनाउँदा तपाईंको फलोअरहरू र हृदयहरू बढ्न थाल्छन् भने, तपाईंले लोकप्रिय सिर्जनाकर्ताको ट्याग पाउनुहुनेछ  । टिकटॉक (टिक टोक या टिक टॉक) छोटो लिप-सिंक, कमेडी र प्रतिभा भिडियोहरू सिर्जना गर्न र साझेदारी गर्नको लागि आईओएस र एन्ड्रोइड सोशल मिडिया हो। यो भिडियो एप हो। यो एप सन् २०१७ मा चिनियाँ विकासकर्ता बाइटडान्सले चीन बाहिरका बजारहरूको लागि सुरु गरेको थियो। बाइटडान्सले पहिलोपटक सेप्टेम्बर २०१६ मा चिनियाँ बजारको लागि डॉयेन लन्च गरेको थियो । 

morning glory

टिकटॉक को कथा 2016 मा सुरु भयो, जब चिनियाँ कम्पनी बाइटडांस ए.एम.ई नामक एप लन्च गरियो, जसले प्रयोगकर्ताहरूलाई छोटो भिडियोहरू सिर्जना गर्न र साझेदारी गर्न अनुमति दियो ।  तीन महिना पछि यसको नाम डॉयेन (抖音) मा परिवर्तन भयो। 2017 मा, बाइटडान्सले चीन बाहिर टिकटॉक नाम अन्तर्गत डॉयेन विस्तार गर्न थाल्यो ।

टिकटॉक कुन उमेरका लागि सिफारिस गरिन्छ? सामान्य ज्ञानले मुख्यतया गोपनीयता मुद्दाहरू र परिपक्व सामग्रीको कारणले 15+ उमेर समूहका लागि एप सिफारिस गर्दछ। टिकटॉक को आधारभूत TikTok सुविधाहरू प्रयोग गर्नका लागि प्रयोगकर्ताहरू कम्तिमा 13 वर्षको हुनु आवश्यक छ, यद्यपि त्यहाँ साना बच्चाहरूलाई एप पहुँच गर्ने तरिका छ ।

सामान्यतया भन्नुपर्दा, टिकटॉक एपका धेरै सुरक्षा सुविधाहरूको कारणले गर्दा कुनै पनि अन्य सामाजिक मिडिया प्लेटफर्म जत्तिकै सुरक्षित छ, जसमा: 13 वर्ष मुनिका बालबालिकाका लागि दुई-कारक प्रमाणीकरण टिप्पणी फिल्टरहरू र क्युरेट गरिएको सामग्री। 13 र 15 वर्ष बीचका प्रयोगकर्ताहरूलाई पूर्वनिर्धारित रूपमा निजी खाताहरू दिइन्छ ।

सरकारले किन टिकटॉक लाई प्रतिबन्ध लगाइरहेको छ? यो सबै चीनमा आउँछ। पश्चिमका सांसद र नियामकहरूले टिकटक र यसको मूल कम्पनी बाइटडान्सले स्थानसम्बन्धी जानकारी जस्ता संवेदनशील प्रयोगकर्ता डेटा चिनियाँ सरकारको हातमा राख्न सक्ने चिन्ता व्यक्त गरेका छन् ।

सांसद र नियामकहरूले टिकटक र यसको मूल कम्पनी, बाइटडान्सले संवेदनशील प्रयोगकर्ता डेटा जस्तै स्थान जानकारी चिनियाँ सरकारको हातमा राख्न सक्ने चिन्ता व्यक्त गरेका छन्। उनले चीन सरकारलाई गुप्तचर जानकारी सङ्कलन कार्यका लागि चिनियाँ कम्पनीहरू र नागरिकहरूबाट गोप्य रूपमा डाटा माग्ने अनुमति दिने कानुनहरूलाई औंल्याए। तिनीहरू चिन्तित छन् कि चीनले टिकटॉक को सामग्री सिफारिसहरू प्रयोग गरेर गलत जानकारीलाई बढावा दिन सक्छ ।

Mahendranagar

भारतले 2020 को मध्यमा प्लेटफर्ममा प्रतिबन्ध लगायो, यसको सबैभन्दा ठूलो बजारमा बाइटडान्सलाई हानि पुर्‍यायो, किनकि सरकारले 59 चिनियाँ स्वामित्वमा रहेका एपहरूमा क्र्याक डाउन गरेको थियो, उनीहरूले गोप्य रूपमा प्रयोगकर्ताहरूको डाटा संकलन गरेको दाबी  गर्दै भारत बाहिर सर्भरहरूमा प्रसारण भइरहेको थियो ।

युनाइटेड किंगडम र यसको संसद, अष्ट्रेलिया, क्यानडा, युरोपेली संघको कार्यकारी शाखा, फ्रान्सको संसद र न्यूजील्याण्डलगायत अन्य देशहरू र सरकारी निकायहरूले आधिकारिक उपकरणहरूमा एपलाई प्रतिबन्ध लगाएका छन् ।

सामाजिक सद्भाव बिथोल्ने र देशको सामाजिक संरचनामा नकारात्मक असर पुर्‍याएको भन्दै नेपालले भर्खरै टिकटकमाथि प्रतिबन्ध लगाउने निर्णय गरेको छ । टिकटकसँग सम्बन्धित साइबर अपराधका घटना बढ्दै गएका र नेपाली जनतामा वैमनस्य, अराजकता फैलाएको गुनासो आएपछि यो निर्णय गरिएको हो । नेपाल मात्रै होइन, धेरै देशले टिकटकको मूल कम्पनी बाइटडान्सको चिनियाँ सरकारसँग राम्रो सम्बन्ध रहेकोले पनि बाइटडान्सले सबै देशका जनताको डाटा चिनियाँ सरकारसँग सेयर गर्ने गरेको आरोप पनि लगाएका छन् ।

टिकटॉक उत्पादन र वितरण दुवैले हाम्रो जनसंख्यालाई हानि पुर्‍याउने उद्देश्यले समाजमा रणनीतिक, समन्वित आक्रमणहरू प्रतिनिधित्व गर्दछ। दुबै लत हो र लाखौं मानिसहरूमा हानिकारक प्रभावहरू छन्। विदेशी तत्वहरूले हाम्रो सुरक्षा र स्थायित्वलाई कमजोर बनाउन खोजेकाले दुवै हाम्रो सीमाना छेउमा आउँदैछन् ।

त्यहाँ अनगिन्ती खराब छनौटहरू छन् अमेरिकीहरू स्वतन्त्र छन् । सामाजिक सञ्जालमा धेरै समय खर्च गर्नु ती मध्ये एक हो ।

अनुसन्धानले पुष्टि गर्छ कि मानिसहरू सामाजिक सञ्जालमा जति धेरै समय बिताउँछन्, उनीहरूले आफू र आफ्नो जीवनको बारेमा त्यति नै खराब महसुस गर्छन्। यी प्रभावहरू विशेष गरी युवाहरूमा स्पष्ट हुन्छन्, र सोशल मिडिया कम्पनीहरूलाई यो थाहा छ। २०२१ मा, फेसबुकले किशोरकिशोरीहरूको मानसिक स्वास्थ्यमा इन्स्टाग्रामको हानिकारक प्रभावहरूको बारेमा आफ्नो आन्तरिक अनुसन्धान लुकायो। यो विशेष गरी किशोर किशोरीहरूका लागि साँचो हो, जसले रिपोर्ट गरे कि सोशल मिडिया प्लेटफर्महरूले उनीहरूलाई आफ्नो शरीरको बारेमा नराम्रो महसुस गराए, आत्म-आत्मविश्वास घट्यो, र आत्महत्या गर्ने विचारहरूको सम्भावना बढ्यो।

छोटकरीमा, हामीले इन्स्टाग्राम, फेसबुक, व्हाट्सएप वा वीचैट जस्ता प्लेटफर्महरूका बारेमा थाहा पाएका धेरै जसो अझै पनि टिकटकको सन्दर्भमा जाँच्न आवश्यक छ, अन्य सामाजिक मिडिया च्यानलहरूको लागि बनाइएको मनोवैज्ञानिक अवलोकनहरू स्थानान्तरण गर्न सकिन्छ कि भनेर बुझ्नको लागि। उदाहरणका लागि, सामाजिक सञ्जाल प्लेटफर्महरू बीचको भिन्नतालाई प्रतिबिम्बित गर्दै, भण्डारी र बिमोले टिकटकको आफ्नो विश्लेषणमा सुझाव दिएका छन् कि अन्य
प्लेटफर्महरू भन्दा फरक, “अन्तरक्रियाको सार प्रयोगकर्ताहरू र उनीहरूको सामाजिक सञ्जालहरू बीच होइन, तर प्रयोगकर्ता र कसैको बीचमा हुन्छ जो “के बीचमा हुन्छ। हामी आफैंको ‘एल्गोरिदमाइज्ड’ संस्करणहरू भन्छौं।” टिकटॉक खोल्दा तुरुन्तै भिडियोको व्यक्तिगत स्ट्रिम क्याप्चर हुन्छ। तसर्थ, हामी विश्वास गर्छौं कि सामाजिक मिडिया अनुसन्धानबाट सबै अन्तरदृष्टिहरू सजिलै टिकटॉक मा हस्तान्तरण गर्न सकिन्छ कि यो राम्रोसँग थाहा छ कि प्रत्येक
सामाजिक मिडिया प्लेटफर्मको एक अद्वितीय डिजाइन छ जसले विभिन्न प्रयोगकर्ता समूहहरूलाई पनि आकर्षित गर्दछ। अत्यधिक सामाजिक मिडिया प्रयोगको वास्तविक प्रकृतिमा चलिरहेको बहसलाई ध्यानमा राख्दै। त्यसले भन्यो, हामी स्पष्ट रूपमा उल्लेख गर्छौं कि समस्याग्रस्त सोशल मिडिया प्रयोगको अध्ययनले एक धेरै महत्त्वपूर्ण विषयलाई प्रतिनिधित्व गर्दछ, यद्यपि यस समयमा, यसले मानसिक स्वास्थ्य विज्ञानको लागि सान्दर्भिकताको स्थिति छ — आधिकारिक रूपमा विश्व स्वास्थ्य संगठन द्वारा मान्यता प्राप्त छैन। चलिरहेको विवादको बाबजुद, हालसालै यो औंल्याइएको छ कि सोशल मिडिया कम्पनीहरू प्रयोगकर्ताहरूको भलाइको लागि पनि जिम्मेवार छन् ।

यद्यपि प्रयोगकर्ताहरूको संख्या उच्च छ र टिकटकले विश्वव्यापी रूपमा एक अत्यधिक सफल सामाजिक मिडिया प्लेटफर्मको प्रतिनिधित्व गर्दछ, हामीलाई टिकटक प्रयोगसँग सम्बन्धित मनोवैज्ञानिक संयन्त्रहरूको बारेमा आश्चर्यजनक रूपमा थोरै थाहा छ। हालसम्म गरिएका धेरैजसो अनुसन्धानहरू प्रयोग र सन्तुष्टि सिद्धान्तलाई लागू गर्ने प्रयोगकर्ताको उद्देश्यमा अन्तरदृष्टि प्रदान गर्न सञ्चालन गरिएका छन्। यद्यपि यो सिद्धान्त टिकटक को प्रयोग बुझ्नको
लागि अत्यन्त महत्त्वपूर्ण छ, यो अझै पनि धेरै व्यापक र सामान्य छ। विशेष गरी, टिकटकजस्तो प्लेटफर्मको अध्ययन गर्दा – जुन अहिले धेरै युवा प्रयोगकर्ताहरूको ध्यान आकर्षित गरिरहेको छ – थप विशिष्ट आवश्यकताहरू वा प्रयोगका फराकिलो आयामहरू र तृप्ति सिद्धान्तका पक्षहरू (जस्तै सामाजिक प्रयोग) लाई बढी दृढतापूर्वक विचार गरिन्छ। आवश्यकताहरु संग सम्बन्धित। किशोरकिशोरीहरूलाई बढी ध्यान दिनु पर्ने हुन सक्छ। एउटा यस्तो फोकस टिकटक प्रयोगको सन्दर्भमा आत्म-सम्मानको अध्ययनमा थप जोड दिन हुन सक्छ। यस क्षेत्रभन्दा बाहिरको काम, उदाहरणका लागि, सम्भावित हानिकारक पक्षहरूको अनुसन्धान, दुर्लभ छ तर महत्त्वपूर्ण हुनेछ। विशेष गरी, हामी यो सत्य हो भन्ने विश्वास गर्छौं किनभने टिकटक ले धेरै युवा प्रयोगकर्ताहरूलाई आकर्षित गर्दछ, जो सामाजिक सञ्जाल प्रयोगको हानिकारक पक्षहरूको लागि बढी जोखिममा छन्।

सामाजिक विकृति सुधार्ने कुनै पनि प्रयासलाई राज्यको अनुचित दमनकारी कार्यले प्रतिस्थापन गर्नु हुँदैन। तसर्थ, सरकारले घृणित भाषण वा जातिवाद वा जातीयवाद वा त्यस्ता कुनै पनि समाज विरोधी तत्व भनेको के हो भनेर स्पष्ट रूपमा परिभाषित गरी त्यस्ता अपराध गर्ने कानुनी परिणामहरू खुलासा गर्नुपर्छ। त्यसो गर्न नसक्दा सरकार विरुद्धको अलिकति आक्रोशको अभिव्यक्तिमा पनि नागरिकलाई दण्डित गर्न प्रहरी र प्रशासनलाई व्यापक अधिकार दिने जोखिम
हुन्छ। यसले नागरिक र सरकारबीच अविश्वासको अर्को श्रृंखला सिर्जना गर्नेछ, जसलाई सरकारले बेवास्ता गर्नु राम्रो हुन्छ। तर जहाँसम्म टिकटॉक को सवाल छ, हो, यसको सामग्री सामाजिक सद्भावमा खलल पार्ने र गलत सूचना र विकृति फैलाउने ठूलो सम्भाव्यताका साथ समस्याग्रस्त बन्दै गइरहेको थियो। यसको विवेकपूर्ण नियमन समयावधि थियो ।

saark school
सम्बन्धित
Loading...