बर्ड फ्लू : नयाँ उदीयमान महामारीको खतरा

–डा.केदार कार्की

अमेरिकामा बर्ड फ्लुको भाइरस भेटिएको छ । 2022 मा सुरु हुँदै, व्यावसायिक र घरपछाडि कुखुराहरू 44 राज्यहरूमा र 46 राज्यहरूमा जंगली चराहरू उपलब्ध हुनेछन्। एभियन इन्फ्लुएन्जा स्ट्रेनले मानिसलाई खतरा बनाउँछ भन्ने कुनै सङ्केत छैन, तर वैज्ञानिकहरूले भाइरसको सम्भावित उत्परिवर्तन खोजिरहेका छन् जसले यसलाई अझ खतरनाक बनाउन सक्छ। रोग नियन्त्रण केन्द्रले बर्डफ्लु भाइरस संक्रमित चरनमा सम्पर्कमा आएका ५ हजार १९० भन्दा बढीको स्वास्थ्य ट्र्याक गरेको छ भने एक जनामा संक्रमण देखिएको छ । एभियन इन्फ्लुएन्जा A (H5N1) भाइरसको पहिलो केस संयुक्त राज्य अमेरिकामा अप्रिल २८, २०२३ मा एक व्यक्तिमा रिपोर्ट गरिएको थियो ।

टेक्सासका एक व्यक्तिले अत्यधिक रोगजनक एभियन इन्फ्लुएन्जा ए भाइरस (H5N1) को लागि सकारात्मक परीक्षण गरेका छन्, जसलाई संयुक्त राज्य अमेरिकामा बर्ड फ्लू पनि भनिन्छ। रोग नियन्त्रण र रोकथाम केन्द्रहरूले पुष्टि गरेको छ। यी व्यक्तिहरू, जो भाइरसबाट संक्रमित छन् भनी विश्वास गरिएको गाईवस्तुको सम्पर्कमा आएका थिए, नेत्रश्लेष्मशोथ रिपोर्ट गरे – नेत्रश्लेष्म रोगको सुझाव दिन्छ – र अन्य कुनै लक्षणहरू छैनन्। बिरामीको एन्टिभाइरल औषधिको उपचार भइरहेको छ र निको हुँदैछ ।

एभियन फ्लूले हालैका वर्षहरूमा विश्वभरका फार्म कुखुरा र जंगली चराउने जनसंख्यालाई विनाश गर्दै आएको छ। यसले स्याल, भालु, जङ्गली बँदेल र मस्कराट जस्ता स्तनपायी प्रजातिलाई पनि संक्रमण गरेको छ । र हालैका हप्ताहरूमा, पाँच यू.एस. गवास्तुमा संक्रमण भेटिएको छ । राज्यहरू: कान्सास, टेक्सास, मिशिगन, न्यू मेक्सिको, इडाहो, र मिनेसोटा। त्यहाँ मानव संक्रमणको अहिलेसम्म कुनै प्रमाण छैन, र रोग नियन्त्रण केन्द्रहरू भन्छन् कि जनताको लागि जोखिम कम छ ।

नयाँ मानव केस अमेरिकामा दोस्रो ज्ञात केस हो। पहिलो केस २०२२ मा भएको थियो, जब कोलोराडोका एक व्यक्तिले संक्रमित कुखुरासँग प्रत्यक्ष सम्पर्क गरेपछि नाक स्वाब मार्फत भाइरसको लागि सकारात्मक परीक्षण गरे। बिरामीले हल्का थकानको गुनासो गरे र पछि मृत्यु भयो। मानव एभियन फ्लू फ्लू मामिलाहरू घातक थिए, तर तिनीहरूमा भर्खरै फैलिएको भाइरसको फरक संस्करण समावेश थियो ।

बर्ड फ्लु एभियन इन्फ्लुएन्जा भाइरसबाट हुने संक्रमण हो, जसमध्ये ए, बी र सी विभिन्न प्रकारका हुन्छन्। टाइप ए एभियन इन्फ्लुएन्जा भाइरसहरू प्रायः एभियन इन्फ्लुएन्जा महामारी र महामारीसँग सम्बन्धित हुन्छन्। आज सम्म, 16 हेमाग्ग्लुटिनिन (H1 देखि H16) र 9 न्यूरामिनिडेज प्रकार(एन1 देखि एन9)पहिचान गरिएको छ। इन्फ्लुएन्जा ए भाइरसहरूको एउटा विशिष्ट विशेषता भनेको दुई मुख्य प्रक्रियाहरूद्वारा आनुवंशिक परिवर्तनको लागि तिनीहरूको प्रवृत्ति हो: एन्टिजेनिक बहाव (सानो, क्रमिक परिवर्तनहरू) र एन्टिजेनिक शिफ्ट (अचानक, ठूलो परिवर्तन जसले नयाँ इन्फ्लुएन्जा ए भाइरस उपप्रकार उत्पन्न गर्दछ)।

त्यहाँ मानव इन्फ्लुएन्जाको प्रसारणका विभिन्न मोडहरू छन् जसमा सास फेर्न, प्रत्यक्ष वा अप्रत्यक्ष (फोमाइट) सम्पर्क, इत्यादि छन्। यो रोग निम्त्याउने भाइरल उपप्रकारको आधारमा हल्कादेखि गम्भीर वा घातक रोगसम्मका अभिव्यक्तिहरू हुन सक्छ। एभियन इन्फ्लुएन्जा A (H5N1) ले शिशु र साना बालबालिकाहरूमा उच्च मृत्युदर निम्त्याउँछ ।

एभियन इन्फ्लुएन्जा भाइरस (H5N1) बाट मानव संक्रमणको पहिलो प्रकोप सन् १९९७ मा हङकङमा देखिएको थियो। त्यसयता विश्वका विभिन्न भागहरूमा ठूलो सङ्ख्यामा प्रकोपहरू रिपोर्ट गरिएका छन्। वास्तवमा, एभियन इन्फ्लुएन्जा H5N1 को फैलावट मानव सहित विभिन्न प्रजातिहरूमा, वर्तमान महामारीको खतरा हो ।

मानव एभियन इन्फ्लुएन्जा संक्रमणलाई जोखिमको उच्च जोखिममा रहेका व्यक्तिहरूमा सुरक्षात्मक उपायहरू, एन्टिभाइरल खोप र स्वास्थ्य निगरानीको श्रृंखला अपनाएर रोक्न सकिन्छ। हाल इन्फ्लुएन्जा संक्रमणको उपचार वा रोकथामका लागि उपलब्ध औषधिहरूमा एडाम्यानटाइन (अमान्टाडाइन र रिमान्टाडाइन) र न्यूरामिनिडेज अवरोधकहरूको नयाँ वर्गहरू (जानामिभिर, ओसेल्टामिभिर र पेरामिभिर) समावेश छन्। यद्यपि, भ्याक्सिनहरूलाई महामारीको साथमा थप बिरामीता र मृत्युदर कम गर्न रक्षाको पहिलो लाइन मानिन्छ र तिनीहरूलाई परीक्षण गर्न धेरै क्लिनिकल परीक्षणहरू भइरहेका छन् ।

एभियन इन्फ्लुएन्जा (बर्ड फ्लू), एभियन इन्फ्लुएन्जा भाइरसबाट हुने संक्रमण, २१ औं शताब्दीको प्राथमिक जनस्वास्थ्य चिन्ताको रूपमा देखा परेको छ। त्यहाँ तीन प्रकारका इन्फ्लुएन्जा भाइरसहरू छन्, नामित ए, बी र सी। यस प्रजातिका भेरियन्टहरू कहिलेकाहीँ प्रजातिहरूका आधारमा नामाकरण गरिन्छ जुन स्ट्रेन स्थानीय वा अनुकूल छ, उदाहरणका लागि, मानव फ्लू, स्वाइन फ्लू, घोडा फ्लू, कुकुर फ्लू, आदि।

इन्फ्लुएन्जा भाइरस ऑर्थोमेक्सोविरिडेभनिने भाइरसहरूको परिवारसँग सम्बन्धित छ, खण्डित जीनोमहरू भएका सिंगल स्ट्रन्डेड माइनस-सेन्स आरएनएभाइरसहरूको समूह। इन्फ्लुएन्जा ए भाइरस जीनोमको आठ आरएनए खण्डहरू 11 भाइरल प्रोटीनहरू इन्कोड गर्दछ। यसमा पोलिमरेज प्रोटीनहरू (पीबी1, पीबी2, पीए, पीबी1-एफ2), न्यूक्लियोक्याप्सिड प्रोटीन, हेमाग्ग्लुटिनिन, न्यूरामिनिडेज, म्याट्रिक्स प्रोटीन (एम1, एम2)) र गैर संरचनात्मक प्रोटीनहरू (एनएस1, एनएस2) समावेश छन् ।

हेमाग्लगुटिनिन र न्यूरोमिनिडेज़ इन्फ्लुएन्जा A भाइरसका प्रमुख एन्टिजेनिक निर्धारक हुन् र तिनीहरूको उप-प्रकार वर्गीकरणको आधारको रूपमा काम गर्दछ। त्यहाँ 16 हेमाग्लगुटिनिन (H1 देखि H16) र 9 न्यूरोमिनिडेज़ प्रकार (N1 देखि N9) छन् । हेमाग्ग्लुटिनिनले कोशिकाको सतहमा सियालिक एसिड रिसेप्टरहरूमा बाँधिएर होस्ट कोशिकाहरूमा भाइरस संलग्न र प्रवेशको मध्यस्थता गर्दछ, जुन होस्ट विशिष्टताको लागि आंशिक रूपमा जिम्मेवार छ। विभिन्न इन्फ्लुएन्जा ए भाइरस उपप्रकार। यद्यपि, H5 प्रोटीनको एक एमिनो एसिडको परिवर्तन A/H5N1 भाइरसको रिसेप्टर बाध्यकारी विशिष्टता परिवर्तन गर्न पर्याप्त छ। यसरी, अन्तरजातीय संक्रमणको बाधा सजिलै पार गर्न सकिन्छ। हेमाग्ग्लुटिनिनले एन्टिबडीहरूलाई बेअसर गरेर सुरक्षात्मक ह्युमरल प्रतिरक्षाको मुख्य भाइरल लक्ष्य पनि बनाउँछ ।

न्यूरामिनिडेज़ होस्ट कोशिकाहरू र भाइरल कणहरूको सतहमा सियालिक एसिडको ग्लाइकोसिडिक लिङ्केज क्लीभ गरेर होस्टमा भाइरस फैलाउन सुविधा दिन्छ र न्यूरामिनिडेज अवरोधकहरूको लक्ष्य हो। एम2 एक आयन च्यानल हो जुन हेमाग्ग्लुटिनिन अणुहरूको परिपक्वताको बेला ट्रान्स-गोल्गी नेटवर्कमा भाइरल अनकोटिंग र pH परिवर्तनको क्रममा न्यूक्लियोक्याप्सिडबाट म्याट्रिक्स प्रोटीनहरूको pH-निर्भर पृथक्करणको लागि महत्त्वपूर्ण छ। एम2 एडामेंटेन (अमांटाडाइन र रिमांटाडाइन)को लक्ष्य हो। अवशेष 31 मा M2 मा सेरीन देखि asparagine सम्मको उत्परिवर्तनले अडामान्टेनलाई प्रतिरोध प्रदान गर्दछ ।

चरा र मानिसलाई संक्रमित गर्ने बर्ड फ्लू भाइरसका प्रकारहरू

इन्फ्लुएन्जा A H5: H5 का नौ सम्भावित उपप्रकारहरू ज्ञात छन्। H5 संक्रमणहरू, जस्तै HPAI H5N1 भाइरसहरू हाल एशिया र युरोपमा फैलिरहेका छन्, मानिसहरूमा रेकर्ड गरिएको छ र कहिलेकाहीँ गम्भीर रोग वा मृत्युको कारण बनाउँछ ।
इन्फ्लुएन्जा ए H7: H7 को नौ सम्भावित उपप्रकारहरू ज्ञात छन्। मानवमा H7 संक्रमण दुर्लभ छ तर संक्रमित चराहरूसँग प्रत्यक्ष सम्पर्क भएका व्यक्तिहरूमा हुन सक्छ। लक्षणहरूमा कन्जन्क्टिवाइटिस र/वा माथिल्लो श्वासप्रश्वासका लक्षणहरू समावेश हुन सक्छन्। H7 भाइरसहरू दुवै LPAI (जस्तै, H7N2, H7N7) र HPAI (जस्तै, H7N3, H7N7) सँग सम्बन्धित छन्, र मानिसहरूमा हल्कादेखि गम्भीर र घातक रोगहरू निम्त्याएका छन्।

इन्फ्लुएन्जा A H9 H9 को नौ सम्भावित उपप्रकारहरू ज्ञात छन्; इन्फ्लुएन्जा A H9 ले मानिसहरूलाई सङ्क्रमण गरेको विरलै रिपोर्ट गरिएको छ। यद्यपि, यो उपप्रकारलाई कम रोगजनकको रूपमा मात्र दस्तावेज गरिएको छ।
एभियन इन्फ्लुएन्जा भाइरस (H5N1) ले ठूलो मात्रामा चरा प्रजातिबाट मानिसलाई प्रत्यक्ष रूपमा संक्रमित गर्न सक्छ भन्ने पहिलो अशुभ संकेत सन् १९९७ मा हङकङमा भएको थियो, जसको परिणामस्वरूप १८ वटा दस्तावेज भएका घटनाहरू र छ जनाको मृत्यु भएको थियो। 1 वर्ष 2003 मा भाइरस स्ट्रेनमा परिवर्तनहरू देखियो, जसको परिणामस्वरूप ‘नोभेल’ Z स्ट्रेनको उदय भयो र, यस भाइरसको साथमा, मानवमा संक्रमण, रिसेप्टरहरूमा भिन्नताका कारण एभियन इन्फ्लुएन्जा भाइरसले मानिसहरूलाई संक्रमित गर्दैन भन्ने पहिलेको विश्वासको विपरीत। गर्न सक्छु। फेब्रुअरी 2006 मा भारतका धेरै भागहरू सहित 13 नयाँ देशहरूमा बर्ड फ्लूको प्रकोप देखियो। हालैका वर्षहरूमा देखा परेका उच्च रोगजनक एभियन भाइरसहरूको लामो सूचीमा H5N1 सबैभन्दा भाइरल उपप्रकार हो।

मानवमा एभियन इन्फ्लुएन्जा संक्रमणको क्लिनिकल विशेषताहरू र भविष्यवाणी

एभियन इन्फ्लुएन्जा ए भाइरस स्वस्थ देखिने झरना (प्राथमिक रूपमा हाँस) को दिसामा फैलिन्छ, जसले कुखुरा र अन्य कुखुरालाई संक्रमित गर्छ जससँग तिनीहरू सम्पर्कमा आउँछन्। प्रसारण र जम्पिङ प्रजाति बाधाहरूका लागि अवस्थाहरू प्रायः एशियामा आदर्श हुन्छन्, जहाँ कुखुरा, हाँस, सुँगुर र मानिसहरू भीडभाडमा बस्छन्। मानव इन्फ्लुएन्जा संक्रामक थोपाहरू र थोपा न्यूक्लीको श्वासप्रश्वासद्वारा, प्रत्यक्ष सम्पर्कद्वारा, र सम्भवतः, अप्रत्यक्ष (फोमाइट) सम्पर्कद्वारा, माथिल्लो श्वास नली वा कन्जक्टिभल म्यूकोसामा सेल्फ-इनोक्युलेसन मार्फत फैलिन्छ ।

एभियन इन्फ्लुएन्जा संक्रमणको मुख्य नैदानिक अभिव्यक्तिहरू रोग निम्त्याउने भाइरल उपप्रकारमा निर्भर गर्दछ। एभियन इन्फ्लुएन्जा A (H5N1) को इन्क्युबेशन अवधि धेरै परिवर्तनशील छ र केसहरू एक्सपोजरको 2-4 देखि 8-17 दिन भित्र देखा परेको छ। धेरैजसो बिरामीहरूमा उच्च ज्वरो (>38°C) र तल्लो श्वासप्रश्वास नलीका लक्षणहरू हुन्छन्। पखाला, बान्ता, पेट दुख्ने, फुफ्फुसको दुखाइ र नाक र गिजाबाट रगत बग्ने पनि केही बिरामीहरूमा रोगको सुरुमा रिपोर्ट गरिएको छ। एभियन इन्फ्लुएन्जा A (H7) भाइरसको कारणले हुने सङ्क्रमण पनि सामान्यतया नेत्रश्लेष्मलाभ हुन्छ ।

एभियन इन्फ्लुएन्जासँग सम्बन्धित विभिन्न जटिलताहरूमा मृगौला डिसफंक्शन र कार्डियोभास्कुलर डिसअर्डर, भेन्टिलेटर-सम्बन्धित निमोनिया, पल्मोनरी हेमोरेज, न्यूमोथोराक्स, प्यान्सिटोपेनिया, रेइज सिन्ड्रोम, र सेप्सिस सिन्ड्रोम बिना कागजातको लक्षणहरू समावेश छन् । एभियन इन्फ्लुएन्जा A (H5N1) ले शिशु र साना बच्चाहरूमा उच्च मृत्यु दर निम्त्याउँछ 15 वर्ष मुनिका बालबालिकाहरूमा 89% केस मृत्यु दर। मृत्यु रोग सुरु भएको औसत 9 वा 10 दिन पछि हुन्छ र धेरैजसो बिरामीहरू प्रगतिशील श्वासप्रश्वास विफलताबाट मर्छन् ।

विश्वव्यापी रूपमा घरेलु कुखुराको बगाल र जंगली चराहरूमा एभियन इन्फ्लुएन्जा H5N1 को हालको फैलावट, साथै यस भाइरसको प्रजाति अवरोध पार गर्ने र मानिसहरूलाई संक्रमित गर्ने क्षमताले महामारीको विकास हुन सक्छ भन्ने चिन्ताको उच्च स्तर सिर्जना गरेको छ। । महामारी हुनको लागि, तीन पूर्व शर्तहरू पहिचान गरिएको छ: एउटा नयाँ भाइरस उपप्रकार, जसमा जनसंख्यामा कम वा कुनै प्रतिरक्षा छैन, देखा पर्नु पर्छ; नयाँ भाइरस मानिसमा नक्कल गर्न र गम्भीर रोग निम्त्याउन सक्षम हुनुपर्छ; र नयाँ भाइरस एक मानिसबाट अर्को मानिसमा कुशलतापूर्वक सार्नु पर्छ। धेरैजसो महामारीको विपरीत, जुन अनियमित रूपमा देखापर्छ, H5N1 लगभग 10 वर्षको लागि सम्भावित महामारी उम्मेद्वारको रूपमा पहिचान गरिएको छ ।

व्यक्तिगत सुरक्षात्मक उपकरणहरू जस्तै सुरक्षात्मक कपडाहरू, भारी-कर्तव्य रबरको काम गर्ने पन्जाहरू, मानक राम्रोसँग फिट हुने सर्जिकल मास्कहरू, चश्माहरू, रबर वा पोलियुरेथेन जुत्ताहरू प्रयोग गरी पेशागत जोखिममा रहेका व्यक्तिहरूलाई सुरक्षा गर्दै। औषधि प्रोफिलैक्सिस र उपचार। शंकास्पद र पुष्टि भएका केसहरूको उपचार गर्न एन्टिभाइरल औषधिहरू सजिलै उपलब्ध हुनुपर्छ। सार्वजनिक स्वास्थ्य उद्देश्यका लागि खोप। स्वास्थ्य अधिकारीहरूले H5N1 भाइरसको पेशागत जोखिममा रहेका व्यक्तिहरूलाई मौसमी इन्फ्लुएन्जा विरुद्ध खोप लगाउने बारे विचार गर्न सक्छन्। मौसमी इन्फ्लुएन्जा विरुद्धको खोपले मानिसहरूलाई H5N1 भाइरसको संक्रमणबाट जोगाउँदैन; H5N1 विरुद्ध हाल कुनै खोप उपलब्ध छैन। स्वास्थ्य अनुगमन। पेशागत एक्सपोजरको लागि जोखिममा रहेका व्यक्तिहरूले H5N1 संक्रमणको प्रारम्भिक क्लिनिकल संकेतहरू बारे सचेत हुनुपर्छ, सम्भावित एक्सपोजरको समयमा र अन्तिम एक्सपोजर पछि 14 दिनसम्म यी लक्षणहरू (विशेष गरी ज्वरो) प्रत्येक दिन जाँच गर्नुहोस्, र कुनै पनि लक्षणहरू निगरानी गर्नुहोस् । नामित स्थानीय डाक्टर। संदिग्ध केसहरूलाई अलग्गै राख्नुपर्छ र संक्रमण नियन्त्रणको लागि सिफारिस गरिएका प्रक्रियाहरू अनुसार व्यवस्थापन गर्नुपर्छ ।

मानिसमा बर्ड फ्लू संक्रमण हालैको महामारीको खतरा हो र न्यूरामिनिडेज इन्हिबिटरहरूको परिचय संक्रमणको प्रभावकारी नियन्त्रणको दिशामा एक महत्त्वपूर्ण कदम थियो, यद्यपि विगतका अनुभवहरूले यस समस्यासँग लड्न थप नयाँ र राम्रो औषधिहरूको लागि आह्वान गरेको छ र सम्भव भएमा, भविष्यको लागि एक सुपर खोप पनि हुन सक्छ ।

सम्बन्धित
Loading...