Sarsoti

चोरी बढेपछि कलुवापुर बजारका व्यवसायी चिन्तित

lotus institute

महेन्द्रनगर । पूर्व पश्चिम राजमार्गसँगै जोडिएको शुक्लाफाँटा नगरपालिका–११ स्थित कलुवापुर बजारमा चोरीका घटना बढ्दै जान थालेपछि व्यवसायी निकै चिन्तित भएका छन्। व्यवसायीले चोरीका घटना न्यूनीकरण गरी धनमालको सुरक्षा गरिनुपर्ने माग गरेका छन्।

चाडपर्व नजिकिदै गर्दा चोरीका घटना बढन थालेका छन् । चोरीका घटना बढ्दै जान थालेपछि व्यवसायी सुरक्षाका लागि वडा कार्यालय र प्रहरीमा गुहार माग्दै पुग्न थालेका छन् ।

morning glory

‘प्रहरीको बिट रहेकै स्थान नजिकका पसलमा चोरी हुन्छ’, व्यवसायी भन्छन्, ‘पसलमा राखिएका सामानको सुरक्षा छैन। निर्धक्कसँग व्यवसाय गर्न सक्ने अवस्था छैन। मालसमान जोगाउन धौ धौ हुन थालेको छ ।’ गत साता मात्रै चोरहरूले स्थानीय व्यवसायी भीमबहादुर ऐरको पसल तोडेर नगद रकम सहित सामान चोरी गरेर लगेका थिए।

आधा दर्जन पसलमा चोरीको प्रयास भएको थियो। बजार क्षेत्र नजिकैका स्थानीय किसानका गोठमा पालिएका खसी बाख्रा रातमा चोरी भएका थिए। ‘चोरीका घटना हुन थालेपछि निकै असुरक्षा महसुस गरिरहेका छौं’, स्थानीय व्यापारी लक्ष्मी नाथले भने, ‘बजार क्षेत्रमा लगाएको सौर्यबत्ती र सेन्सरयुक्त बत्ती समेत बिग्रँदा समस्या भएको छ ।’

बजारक्षेत्रमा जडान भएका बत्ती मर्मतका लागि वडाध्यक्षलाई जानकारी गराइएको उनले बताए । ‘चाडपर्व नजिकिदै गर्दा प्रत्येक वर्ष चोरीका घटना हुन्छन् । नियन्त्रणको प्रभावकारी प्रयास हुँदैन’, उनले भने, ‘त्यसैले चोरीमा संलग्नहरूको मनोबल बढ्दै जाने गरेको छ ।’ बजारको सार्वजनिक क्षेत्रमा जडान गरिएका ६० बत्तीमध्ये अधिकांश बिग्रिएको अवस्थामा छन् ।

वडाध्यक्ष शेरबहादुर साउदले बजार क्षेत्रको शान्ति सुरक्षाको अवस्था सुदृढ बनाउन स्थानीय व्यवसायी, प्रहरी र सामाजका अगुवाहरूसँग छलफल गरी आवश्यक रणनीति बनाइने बताए ।

Mahendranagar

‘व्यवसायीहरूले निर्धक्कसँग व्यवसाय गर्न पाउने वातावरण कायम गर्नका लागि सुरक्षालाई कसरी बलियो बनाउन सकिन्छ। त्यसबारे छलफल अगाडि बढाउँछौं’, उनले भने, ‘बजार क्षेत्रमा बिग्रिएका सौर्यबत्ती र सेन्सरयुक्त बत्ती मर्मत आगामी महिनाभित्रै पूरा गर्छौं। वडाको बजेटले भ्याउने भए यतैबाट काम हुन्छ ।’

इलाका प्रहरी कार्यालय झलारीका प्रहरी निरीक्षक ज्ञानेन्द्रबहादुर सिंहले बजार क्षेत्रमा चोरीका घटना न्यूनीकरणका लागि २४ सै घण्टा प्रहरी परिचालन गरिएको बताए ।

‘सादा पोशाकका प्रहरी समेत खटाएका छौं’, उनले भने, ‘आपराधिक पृष्ठभूमि भएका व्यक्तिमाथि निगरानी राख्ने र नियन्त्रणमा लिएर सोधपुछ समेत गरिरहेका छौं ।’ कलुवापुर बजार क्षेत्रमा दुई सयभन्दा बढी पसल सञ्चालनमा छन् ।

सार्वजनिक शौचालय प्रयोगविहीन

कलुवापुर बजार क्षेत्रमा रहेको सार्वजनिक शौचालय प्रयोगविहीन अवस्थामा रहेको छ। वर्षाको पानीले शौचालय डुबानमा परेपछि प्रयोगविहीन अवस्थामा पुगेको हो ।

वडाध्यक्ष शेरबहादुर साउदले डुबानका कारण प्रयोगविहीन अवस्थामा पुगेको शौचालय सञ्चालनका लागि छिट्टै पहल गरिने बताए। ‘वर्षातको समय सकिएपछि शौचालय स्तरोन्नतिको कार्य हुन्छ’, उनले भने, ‘वर्षाको पानीको निकास थुनिदा शौचालय डुबानमा परेको छ ।

यसका लागि सडक निर्माण गर्ने जिम्मा पाएको पूर्वाधार कार्यालय जिम्मेवार छ ।

saark school
सम्बन्धित
Loading...